بلاد شاپور میراثی که ماندگار نخواهد ماند

بافت قدیم شهر دهدشت بلاد شاپور یکی از بزرگترین آثار دوره صفوی به لحاظ اهمیت بافت تاریخی و وجود بناهای ارزشمند جلوگیری از تخریب آن نیازمند توجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور است.

بافت قدیمی بلاد شاپور با 45 هکتار وسعت یکی از بزرگترین بافت های تاریخی کشور به شمار می آمد اما این بافت به دلایل گوناگون تخریب شد و هم اینک 37 هکتار از این شهر قدیمی باقی مانده است .

براساس شواهد تاریخی موقعیت جغرافیایی این شهر به عنوان یکی از مراکز سکونت صفویان و تجارت با بنادر جنوبی ، نقش مهمی در اقتصاد و تجارت پادشاهان صفویه داشت.

وجود بیش از دوهزارخانه، مسجد، حمام ، کاروانسرا و بازار بزرگ در این بافت قدیمی نشان از قدمت بالای این شهر است که روز به روز درحال نابودی و تخریب است.

متروکه ماندن چهره ی این شهر تاریخی درحالی است که آثار و معماری بلاد شاپور با داشتن سبک و معماری خاص چشم هر بینده ای را به خود خیره می کند.

وجود ارگ قدیمی، مساجد، حمام ها، کاروانسرا، زیارتگاه ها و برج و باروی گرداگرد شهر مجموعه بناهای باقی مانده از این بافت تاریخی است که بخشی از آن بازسازی شده است.

یکی از مشکلات مرمت و بازسازی بافت تاریخی دهدشت وجود منازل شخصی در این بافت است که از مساحت 37 هکتاری بافت تاریخی دهدشت حدود یک سوم آن در تملک اداره گردشگری و مابقی حریم خصوصی است.

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کهگیلویه در این رابطه به خبرنگار ایرنا می گوید: مشکل اصلی این اداره کمبود اعتبار برای خرید حریم این بافت تاریخی است.

خداداد مزارعیان اظهار کرد: برای خرید منازل محدوده این بافت تاریخی 200 میلیارد ریال نیاز است.

وی با بیان اینکه تمام ساخت و سازهای اطراف بافت تاریخی دهدشت غیرقانونی است تصریح کرد: برای افراد خاطی پرونده تشکیل و در مراجع قضایی در حال بررسی است.

مزارعیان با بیان این که از سال 91 تاکنون هیچ اعتباری به این بافت تخصیص داده نشده عنوان کرد: در صورت عدم بازسازی و نظارت این بافت در آستانه تخریب جدی قرار دارد.

بافت تاریخی دهدشت به شماره 3/1689 در سال 1364 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت تاریخی رسیده است.

برای دیدن مشق زندگی کلیک کنید

/ 0 نظر / 49 بازدید